پستگاه مرکز خرید و فروش کالاهای نو و دست دوم - ثبت آگهی - آگهی رایگان
همه گروه‌ها همه گروه‌ها
همه شهرها همه شهرها
ارسال آگهی رایگان
رفع ناراحتی های اثنی عشر با عسل
کد آگهی :‌ 10001811
شرح آگهی
نکات جالب و شگفت انگیز در مورد زنبورعسل و....

زنبور دارای کیسه عسلی [پیش معده] هست در قسمت زیرین شکم كه وقتی با خرطومش شهد گل را چشید در کیسه عسلی زنبور که هیچ ارتباطی به گوارش و معده و روده و دفع زنبور ندارد ذخیره میکند. زنبورها هیچ وقت خواب ندارند! در شب ها زنبورها شهدهای جمع آوری شده را با خرطوم می مکند و بعد پمپاژ میکنند. در داخل حجره یا سلول و آنزیم هایی به آن می افزایند این کار را آنقدر ادامه می دهند تا عسل درست می شود. بعد از تغلیظ کامل درب حجره ها را با موم پلمپ می کنند. با این مقدمه برای شما و خوانندگان محترم محصولات زنبور عسل و خواص دارویی آن را توضیح می دهیم؛

محصولات زنبور عسل:

1- عسل 2- ژله رویال یا ژله سلطنتی 3- موم 4- زهر 5- گرده گل 6- بره موم
عسل کلمه عربی است. معنای فارسی معادل آن شهد می باشد. ماده ای است شیرین با طعم وبوی خاص که طعم و رنگ و بوی عسل بستگی به گل دارد. مهمترین گل برای تولید عسل آویشن - بومادران - باریجه - اقاقیا - افرا - خرمالو وحشی، زالزالک، گیلاس وحشی، ازگیل، عسل یونجه و آفتابگردان، پرتغال، نارنج، باقلا و ... می باشد.
مهمترین خاصیت عسل علاوه بر ارزش غذایی، ارزش دارویی آن است که برای درمان بیمای چشم، عفونت ها، صرع، میگرن، ناراحتی های گوارشی، دفع سنگ مثانه، پروستات، فعال شدن مغز استخوان جهت خون سازی، درمان ناراحتی های قلبی، تصلب شرائین، تقویت ماهیچه های قلب، باز شدن رگ های بسته شده قلب، ناراحتی های اثنی عشر، تقویت حافظه، از بین رفتن ضعف اعصاب، قوی شدن عضلات بخصوص در سنین رشد بچه ها می باشد.
ژله رویال: تنها غذایی است که از طریق پوست هم جذب بدن می شود. قوی ترین غذایی است که تاکنون در طبیعت شناخته شده، مهمترین عامل زیبایی و تقویت پوست بدن می باشد. ژله رویال غذای ملکه در هنگام رشد تخم است که از غدد شیری زنبور درست می شود. ژله رویال عمر انسان را تا 20 برابر بیشتر می کند. ژله رویال را می توان در شیشه های رنگی در دمای مناسب در یخچال نگهداری کرد.
موم: یکی از محصولات زنبور است در صنعت داروسازی و مجسمه سازی استفاده می شود.
زهر: مهمترین دارویی است که برای معالجه آرتروز استفاده می شود. به صورت تزریق یا پماد مثل پیروکسی کام است. زهر زنبور توسط غدد زهرساز تولید می شود. وسیله دفاعی این حیوان است.
گرده گل: با بیش از 40 درصد پروتئین که برای درمان ناراحتی های گوارشی به صورت قرص، کپسول در داروسازی استفاده می شود.
بره موم: نوعی چسب مخلوط صمغ هاست که برای درمان تومور و میگرن مفید و موثر شناخته شد. شایان ذکر است که به عقیده پزشکان 30 نوع آرتروز تاکنون شناخته شده که 29 نوع آن دارویش زهر زنبور عسل است، فقط یک نوع آرتروز که خورندگی استخوان است درمان ندارد. زهر عسل ارزش ریالی آن در هر کیلو 20 تا 30 میلیون تومان است. معمولا در ایران به علت کمبود امکانات داروسازی زهر به کشورهای آلمان و ... صادر می شود. کشور آ لمان با ساختن دارو به صدها برابر به ما می فروشد.

وجود ژن خودخواهی در زنبور عسل !

گروهی از محققان کانادایی و استرالیایی با بررسی DNA زنبور عسل موفق شدند حضور ژنی با عنوان «ژن خودخواهی» را تائید کنند.
مفهوم «ژن خودخواهی» نخستین بار در سال 1976 توسط ریچارد داوکینز بیولوژیست انگلیسی در مورد انسان مطرح شد. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه اونتاریوی غربی و دانشگاه سیدنی در استرالیا با بررسی ژنوم زنبور عسل کشف کردند که «خودخواهی» تنها ویژه انسان نیست و در این حشره نیز به صورت یک رفتار ژنتیکی ازنسلی به نسل دیگر منتقل می شود.
زنبور عسل از یک نظام پیچیده اجتماعی برخوردار است و به همین علت به عنوان نوعی «ابر- ارگانیسم» شناخته می شود. در نظام اجتماعی این حشرات زنبورهای کارگر ماده عقیم هستند و زنبور ملکه بزرگسال توسط زنبورهای کارگر انتخاب می شود.
تاکنون ژن خودخواهی که عقیم بودن زنبورهای کارگر ماده را کنترل می کند شناسایی نشده بود اما اکنون این محققان منطقه ای از ژنوم زنبور را شناسایی کردند که می تواند محل قرار گرفتن ژن خودخواهی زنبورهای کارگر ماده باشد.
براساس گزارش ساینس دیلی، نتایج این کشف که در مجله «Genetics» منتشر شده است نشان می دهد که «ژن خودخواهی» نه تنها از نظر تئوری بلکه در واقعیت نیز وجود دارد. این محققان در این خصوص توضیح دادند. دقیقا نمی دانیم این ژن چیست، اما می دانیم که در کدام منطقه ژنوم قرار دارد و بنابراین دستیابی به آن بسیار نزدیک است..

زنبورها[ی عسل] کلید پایداری محصولات کشاورزی
بررسی ساده آثار باستانی کشورهای مختلف نشان می دهد که زنبورداری از گذشته های دور وجود داشته و شاید قدیمی ترین نشانه ها را بتوان در آثار باستانی اسپانیا مشاهده کرد. امروزه زنبور عسل که یکی از انواع بسیار گوناگون زنبورهاست ، در ۵قاره دنیا شناخته شده است و از آنجا که این حشره در محیط سربسته زندگی می کند ، آشنایی با زندگی پر رمز و رازش همیشه برای همگان شگفت آور بوده است.
تحقیقات نشان می دهد اگر زنبورها به طور کلی اعتصاب کنند و کار گرده افشانی را انجام ندهند ، در ابتدا ۶۰ درصد محصولات کشاورزی دیگر تولید نمی شود و در طول زمان کار طبیعت به کل مختل می شود. این نکته نقش بی نظیر این حشرات را در چرخه حیات به اثبات می رساند.
بتازگی در اخباری از امریکا شنیده می شود که زنبورها به دلیل نامعلومی از کندو فرار می کنند که این امر کشاورزی امریکا را امسال با مخاطره سنگینی روبه رو و این کشور را وادار کرده است برخی محصولات کشاورزی را از امریکای جنوبی وارد کند. این امر نشان می دهد گرده افشانی مهمترین بخش فعالیت زنبور است زیرا در زاد و ولد بسیاری از نباتات (غیر از سوزنی برگها) زنبورها موثرند و گرده افشانی زنبور عسل عامل بقای آنهاست.
در واقع زنبور عسل پیش از این که انسان موجودیت خود را در زمین تثبیت کند ، وجود داشته و انسان از بدو خلقت با استفاده از زنبورداری بومی از زنبور عسل استفاده کرده است. در زنبورداری بومی ، مردم هر منطقه ای برحسب توانایی ها و امکانات خود به ساخت کندوهای بومی اقدام می کرده اند ، به طوری که در موزه ای از کندوهای بومی ، کندوهایی ساخته شده از کوزه ، نی ، شاخه های درخت ، سبد ، حصیر و جعبه های پیش ساخته مشاهده می شود. پس از آن که انسان زیرکی خود را در ساخت کندو به کار برد ، کندوهای مدرن ساخته شد که کارآیی بسیار بالایی در مقایسه با کندوهای بومی داشت و فناوری به کار رفته در کندوها بسیار نزدیک به رفتار زنبورها بود. این نوع زنبورداری کم کم به صورت صنعت درآمد و صنعت زنبورداری اشتغالی جهانی شد و انواع گروههای اجتماعی به این کار مشغول شدند. بررسی ها نشان می دهد زنبورداری در هر زمانی بویژه در زمان جنگ قابل انجام بوده است و در دوره جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و جنگ جهانی دوم بسیاری از مردم به انجام این کار روی آوردند.
● فرآورده های زنبور عسل
به طور کلی عسل بهاره به دلیل تهیه شدن از گلهای یکدست شفاف و عسل تابستانه تیره تر است. موم یکی دیگر از فرآورده های زنبور عسل است.
از موم در لوازم آرایشی ، جراحی و درمان های طبی بهره می گیرند. بره موم هم فرآورده دیگری است که بیشتر خود زنبورها به دلیل چسبندگی بالایش از آن استفاده می کنند. گرده گل نیز که از سوی زنبورها جمع آوری می شود ، برای انسان ها بسیار ارزشمند است و به صورت قرص درمی آید و تجارت می شود. بررسی ها نشان می دهد از یک کندو در روز نیم تا ۲۰ کیلو گرده استخراج می شود. از همین گرده برای لوازم آرایشی و نرم کردن و طراوت پوست استفاده می شود. استفاده از ژله سلطنتی یا شهد انگبین نیز برای انسان ها قابل توجه است ؛ چرا که باعث می شود عمر زنبور را از ۲ ماه تا ۶ سال برای ملکه افزایش دهد. پرورش ملکه نیز امروزه به صورت یک تجارت عظیم در جهان در آمده است.
از نظر پزشکی نیز زنبورها قابل توجه اند. برخی افراد در مقابل نیش زنبورها مقاومند و برخی دیگر آلرژی دارند ، به طوری که در دفعه اول نیش زدگی دچار تاولهای قرمز می شوند و در دفعه دوم این مساله شدت بیشتری دارد و دفعه سوم نیش زدگی در این افراد باعث مرگ می شود که در این خصوص گزارش هایی مبنی بر فوت وجود داشته است.
از طرف دیگر ، بتازگی رابطه درمانی ناشناخته ای میان نیش زنبور و درمان بیماری MS که نوعی بیماری تحلیل رفتن اعصاب است ، شناخته شده که در دست مطالعه است.
● رقص زنبورها
داخل کندوها مهندسی ویژه ای دارد و در هر لحظه زنبورها با رقص مشخصی باید محل خورشید را در آسمان نشان دهند. همچنین زنبورها می توانند با رقصیدن های مشخصی منبع غذایی را به دیگران نشان دهند. اگر فاصله منبع غذایی تا ۵۰۰ متر باشد ، به صورت دایره ای دور خود می رقصد و اگر دورتر باشد ، با رقص پیچشی هشت مانندی ، شکم خود را تکان می دهند و با تعداد رقصها میزان غنی بودن غذا دیگر اطلاعات لازم را به بقیه می گویند.در این میان ، رفتارهایی منجر می شود که جهت یابی زنبورها دچار اشکال شود ، مثل وزش باد. در روزهایی که باد و جو ناآرامی در مزرعه قرار دارد ، زنبورها دچار اشتباه می شوند و مسیر برگشت خود را گم می کنند و وارد کندوهای مجاور می شوند و در نهایت تلفات بالا می رود. مستقر شدن کندوها در مکانهایی که علایم زمینی کافی وجود ندارد ، باعث می شود زنبورها نتوانند براحتی کندوی خود را بیابند و در نهایت تلفات بالا می رود ، همچنین مستقر کردن کندوی زنبورها درکنار یکدیگر باعث می شود زنبورها دچار سرگردانی شوند و به کندوهای مجاور وارد شوند.
● عوامل تهدید زنبورها
پرنده ***** قبا یکی از عوامل تهدید زنبورهاست ؛ چرا که ملکه را به عنوان طعمه شکار می کند. انسان ها نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم می توانند بقای زنبور عسل را تهدید کنند ، به طوری که کشت یک دست گیاهان و محصولات کشاورزی غذای زنبورها را کاهش و آنها را در معرض خطر قرار می دهد. همچنین جابه جایی کندوها باعث نقل و انتقال آفات می شود و به طبیعت صدمات جبران ناپذیری وارد می کند. باید توجه کرد که سمپاشی محصولات کشاورزی نیر باعث نابودی زنبورها می شود و در هنگام سمپاشی باید حتما زنبورداران را مطلع کرد.
‌● اعضای کندو
بسیاری از نکات زندگی زنبور عسل تا سالهای سال مکتوم بود اما پس از آن که «فون فریش» اتریشی با ساخت یک کندوی شیشه ای به اکتشافات مهمی دست یافت ، بسیاری از امور زندگی زنبورها شناخته شد.
اجتماع زنبور عسل تشکیل شده از یک زنبور کمی درشت تر به نام ملکه ، تعداد محدودی نر که حدود ۳۰۰ زنبور است و بقیه زنبورهای ماده عقیم یا کارگر هستند.
جمعیت یک کندو بین ۱۰ تا ۷۰ هزار زنبور تخمین زده شده است. زنبور عسل خود از شهد و گرده گل استفاده می کند و بچه های خود را نیز از همین غذا تغذیه می کند و مابقی شهد و گرده گل را برای بچه ها ذخیره می کند.
ملکه زنبورها با رژیم غذایی خاصی تغذیه می شود که باعث می شود عمری میان ۳ تا ۶ سال داشته باشد. ملکه داخل کندو ۲ نوع تخم می گذارد که تخمها داخل حجره های شش گوشه قرار دارند و تخمهای ماده کوچک ترند. تخمهای ملکه از سوی زنبورهای کارگر پرورش داده می شود و هر ملکه در داخل کندو ۵ تا ۶ ملکه دیگر را می تواند تولید کند که تخم ملکه ها با دیگر تخم ها متفاوت است و به شکل کوزه واژگون مشاهده می شود. ملکه با ترشحات مخصوص از سوی کارگرها تغذیه می شوند که این ترشحات به ژله سلطنتی معروف است.
کارگرها در صورت نیاز مانند بروز حوادث ناگهانی و پیر شدن ملکه که به نابودی او منجر می شود ، می توانند تخمها را تغییر شکل دهند و با تغذیه مخصوص به ملکه تبدیل کنند. زاد و ولد زنبورها در داخل کندو در طول سال ادامه دارد. این زاد و ولد در زمستان به دلیل شرایط آب و هوایی کم می شود و در اوایل بهار تخم گذاری ملکه بشدت افزایش پیدا می کند.
کارگرها در داخل کندو تا ۲۱ روز می مانند و وظایف مخصوصی را انجام می دهند. ۳ تا ۴ روز اول تنها وظیفه تمیز کردن کندو و روز دوازدهم لانه سازی با بوم را به عهده دارند.
آنها با خوردن ۵ کیلو عسل ، یک کیلو موم تولید می کنند و پس از ۲۱ روز نیروی صحرایی می شوند شهد و گرده گل جمع آوری می کنند. طول عمر زنبورها در تابستان ۲ ماه و در زمستان ۵ تا ۹ ماه است.
از این رو باید بیشتر به سمت مبارزه بیولوژیک و کاهش سموم کشاورزی حرکت کرد. بررسی ها نشان می دهد تولید انبوه زنبورها به منظور مبارزه بیولوژیک و کاهش استفاده از سموم درکشاورزی در دست اقدام است.
زنبورهای کمر باریک به ۲ دسته تقسیم می شوند. در یکی از گونه ها زایده انتهای بدن قابلیت تخم گذاری دارد و در گونه دیگر زایده انتهای بدن قابلیت تخم گذاری ندارد و از آن برای نیش زدن استفاده می شود. تولید انبوه زنبورهای نوع اول برای کنترل آفات مناسب است ؛ چرا که این زنبورها تخم خود را روی تخم حشرات می گذارند.این زنبورها که جثه کوچکی دارند از ۳۰۰ میکرون تا یک سانتی متر مشاهده شده اند که امکان تولید انبوه آنها در آزمایشگاه های شخصی بویژه در شمال کشور وجود دارد. تولید انبوه این زنبورها این امکان را می دهد که وزارت بهداشت ، وزارت کشاورزی ، شهرداری ها و تشکلهای مردم نهاد به جای سموم از این زنبورها برای مبارزه بیولوژیک و کنترل آفات استفاده کنند.
● زنبوران مزرعه
وظیفه اصلی این زنبورها چرا در مزارع و باغات و صحرا برای جمع آوری شهد گرده گل ، آب و صمغ یا بره موم است. پس از گذشت ۳ هفته از عمر زنبوران عسل کارگر ابتدا پروازهای تمرینی شروع و سپس پرواز اصلی برای آوردن غذا آغاز می شود.
● انواع پرواز زنبوران کارگر
انواع پرواز زنبوران کارگر به پروازهای تمرینی ، پروازهای اصلی که شامل جهت یابی می شود ، تقسیم می شود. برای انجام پروازهای شناسایی ابتدا زنبورهای کارگر از کند و خارج می شوند و در اطراف آن به مدت ۵ دقیقه پرواز می کنند. این پرواز هنگام بعدازظهر انجام می شود و پس از عمل شناسایی زنبورها به کندو مراجعت می کنند. در این گونه پروازها ، زنبورها اختصاصا محل دقیق کندوی خود را شناسایی می کنند. در این پرواز زنبور روی هیچ گلی نمی نشیند ، چون هدفش حمل گرده و شهد نیست.
با این پرواز زنبور تنها وضع کندو و محیط اطرافش را شناسایی می کند و برای شناسایی دقیق محل کندو از علایم زمینی اطراف کندو مثل درختان ، بوته ها ، جویبارها و هر گونه علامتی که نزدیک کندو باشد ، بهره می گیرد. برای انجام پروازهای جهت یابی از سوی زنبوران کارگر مزرعه انجام می شود ، جمع آوری شهد ، گرده گل و آب تا شعاع ۶ تا ۷ کیلومتری از کندو انجام می شود لذا زنبورهایی که حدود ۶ کیلومتر از کندو فاصله گرفته اند ، باید هنگام برگشت راه خود را تشخیص دهند و ضمنا از کوتاه ترین راه به کندو بازگردند. در این پرواز زنبوران باید جهت و موقعیت کندو را تشخیص دهند و برای این تشخیص از فاکتورهای مختلفی مانند خورشید ، تحریکات نوری ، علایم زمینی ، تحریکات بویایی گلها و کلنی زنبور و رنگها استفاده کنند.
● استفاده از خورشید به عنوان یک قطب نما
زنبورهای کارگر از خورشید به عنوان یک قطب نما استفاده می کنند و قادرند شمال ، جنوب ، شرق و غرب را تشخیص دهند بنابراین ، زنبورها همواره وضع خورشید را در آسمان و در ساعت مختلف روز ارزیابی می کنند و به خاطر می سپارند و در جهت یابی از آنها استفاده می کنند. در زنبور عسل دو نوع چشم وجود دارد. چشم مرکب و چشم ساده.
چشمهای مرکب بزرگ و لوبیایی شکل در دو طرف و بالای سر قرار دارند و از تعداد زیادی سلولهای شش وجهی درست شده اند که هر کدام به عنوان یک واحد بینایی عمل می کند. هر چشم مرکب از چندین هزار چشم ساده تشکیل شده است.
چشمهای ساده موجود در چشم مرکب به عنوان شیشه پلاریزه عمل می کنند. درجه معینی از طیف نور را دریافت می کنند و زنبور در مراجعت به کندو فقط در جهتی حرکت می کند که همان طیف نوری را دریافت کرده است.
این عامل باعث می شود زنبور در مسیر بازگشت به کندو گم نشود و وارد کندوی خودش شود. همچنین زنبور عسل قادر است نور خورشید را در موقعیتی که آسمان کاملا ابری است ، در یافت کند و این موضوع به دلیل حساسیت زیاد چشمهای زنبور عسل به اشعه ماوراءبنفش است که از ابر عبور می کند بنابراین چمشهای زنبور عسل از نظر تشخیص رنگ و دریافت اشعه ماوراءبنفش قوی تر و کامل تر از چشمهای انسان است.
منبع: آفتاب به نقل از جام جم نویسنده: حمیده سادات هاشمی
زنبورهای ارزشمند

گاردین؛ درست است که تمامی حشرات برای اکوسیستم بشر اهمیت فراوانی دارند اما این طور که پیداست در این میان نقش زنبورهای عسل پررنگ تر از دیگران است. هیچ انسانی دنیای بدون گل، عسل و البته در درجه چندم خوردن شکلات و قهوه (که اکثراً از مشتقات همین عسل تهیه می شوند) را دوست ندارد.

بیش از 25 هزار گونه گیاه توسط زنبورها گرده افشانی می کنند که بسیاری شان برای ادامه زندگی بشر ضروری هستند. زنبورها به باروری بیش از 90 سرشاخه یک گیاه کمک می کنند. سیب، زغال اخته و خیار از جمله معروف ترین آنها هستند. پس اگر این حشرات مفید نباشند تعداد زیادی از میوه ها کمیاب و البته گران خواهند شد. علاوه بر این داروهای زیادی - چه درمانگر های عرفی چه جایگزین- از گل ها و گیاهان تهیه می شوند و البته پنبه یکی دیگر از محصولات ضروری است که توسط زنبورها گرده افشانی می شود و به همین دلیل می توان به لباس های ارزان قیمت نه گفت. اما در صورت انقراض زنبورها تنها انسان ها نیستند که ضرر می کنند. پرنده ها و پستانداران کوچکی که از بذر و دانه های پخش شده زنبورها تغذیه می کنند نیز در معرض نابودی قرار می گیرند. آنها از گرسنگی می میرند و شکارچیان شان هم - تمام موجودات عضو یک چرخه حیات بزرگ هستند - از بی غذایی نابود می شوند. ما می توانیم با کمک گیاهانی که توسط باد گرده افشانی می کنند یا با خوردن ماهی نجات پیدا کنیم اما با گذشت زمان برای کنترل منابع غذایی که در حال تحلیل رفتن هستند جنگ های عظیمی به راه می افتد. هرچند سایر حشرات و حیوانات از قبیل پروانه، خفاش و حتی زنبورهای بی عسل نیز در گرده افشانی شرکت دارند اما هیچ کدام مثل زنبور عسل نمی توانند در نقش یک ماشین گرده افشان کار کنند. متاسفانه در حال حاضر زنبورها به دلیل پرورش صنعتی در معرض خطر قرار دارند و استفاده از آفت کش های قوی شیوه تکثیر آنها را تغییر داده است.

كاربرد شبه فرمون ها در صنعت زنبورداری
ملکه دروغین
در شهر كندو به طور معمول طی چرخه طبیعی حیات زنبوران عسل ، ملکه باكره جوان پس از انجام پرواز جفت گیری وبازگشت به كندو با استقبال تعدادی از زنبوران كارگر جوان مواجه می شود. ملا زمین ملکه به دورش حلقه زده او را با خرطوم های خود تمیز می كنند و ژله شا هانه تقدیمش می كنند. كاگران ملكه را ترغیب به تخم گذاری می كنند. ملكه پس از گذشت مدتی شروع به تخمگذاری می نماید. تخم ها پس از چند هفته به زنبورانی جوان با جنسیت نر یا ماده عقیم می شوند. زنبوران نر پس از بلوغ به طور آزادانه به هر كلنی در زنبورستان كه بخواهند رفت و آمد می كنند و تلاش می كنند تا ژنوم اجدادی خود را طی جفت گیری با ملكه ای جوان به نسل های آتی منتقل سازند. زنبوران ماده عقیم (زنبوران كارگر) پس از گذرندان یك سوم عمر خود درون كندو سرانجام به خارج از كندو رفته ، شهد ، گرده ، آب و صمغ گیاهان را جمع آوری می نمایند. طی سهل انگاری زنبوردار ملكه جوان بین دو قاب مانده و به طور كاملاً تصادفی می میرد. پس از گذشت حدود یك روز زنبوران كارگر در شهر خود درصد پرورش ملكه ای جدید خواهند بود. سوالی كه پیش می آید این است كه چگونه ده ها هزار عدد زنبور كارگر متوجه وجود و یا عدم وجود ملكه در شهر خود می شوند؟ چه چیزی سبب می شود كه زنبوران كارگر با وجود ملكه جوان ملكه دیگری را پرورش نمی دهند؟
غده آرواره ای ملكه Queens Mandibular Glands
سه جفت غده درسر زنبوران ماده( كارگر و ملكه) شناخته شده است. غده بزاقی ، غده هیپوفارینژل و غده فكی(آرواره ای ) غده بزاقی در زنبوران كارگر و ملكه عملكردی مشابه دارند(هضم غذا). غده هیپوفارینژل در دوره خاصی از حیات زنبوران كارگر فعال است و ژله رویال(غذای شانه ها) تولید می نماید و غده آرواره ای در ملكه و زنبوران كارگر كاربردی متفاوت دارند. غده آرواره ای در دو طرف سر، زیر شاخك ها و قسمت فوقانی آرواره ای بالایی زنبور عسل قرار دارد. ترشحات این غدد توسط كانلی از آرواره به دهان ریخته می شود.در سال 1961 Butler و همكارانش دو نوع اسید مهم از تركیبات فرمون آرواره ای را تشخیص دادند.
1)9-oxo-2-decenoic acid or 9-keto-(E)-2-decenoic acid (9ODA)
2) 9-Hydroxy-2-decenoic acid (9HDA)
در سال 1987 محققین دانشگاه Simon fraser سایر تركبیات ناشناخته این فرمون را ( این فرمون از 5 ماده تشكیل شده است) كشف كردند. مقدار فرمون ترشح شده در ملكه به سن ملكه ، جفت گیری ملكه ، فصل و اوقات روز وابسته است. پس از لقاح ملكه و شروع تخم ریزی آن میزان ترشح فرمون تا حله بالایی افزایش می یابد. میزان ترشح فرمون در ملكه های پیر به میزان قابل توجهی كاهش می یابد. همچنین در فصول پاییز و زمستان نیز میزان ترشح كاهش می یابد. در كل در مواقع تخم گذاری ملكه نسبت به سایر اوقات میزان ترشح این فرمون بیشتر است.
عملكرد فرمون غدد آرواره ای در جنس كارگر
این غده تاسن 12 روزگی به همراه غده هیپوفارینژل در جنس كارگر مسئول تولید ژله رویال می باشد. ژله رویال غذای مصرفی لاروها تا سن 3 روزگی و ملكه تا پایان عمر می باشد. تحقیقات نشان می دهند كه این دو غده در غیاب دیگری قادر به تولید ژله رویال نمی باشند . با مسن شدن زنبوران کارگر و غیر فعال شدن هیپوفارینژل غدد آرواره ای تغییر كاربری می دهند. این غده فرمون 2-heptanone را ترشح می سازد كه این فرمون در هشدار و دفاع كاربرد دارد.
عملكرد فرمون غدد آرواره ای در ملكه
در بین تركیبات فرمون آرواره ای ملكه(9ODA) نسبت به سایر تركیبات حتی(9HDA) زودتر شناخته شد و دانشمندان آنرا ماده ملكه Queen substance نام گذاشتند. از آن پس این ماده توجه بسیاری از دانشمندان را به خود جلب نمود و برای این فرمون كاربردهای متنوعی تعریف گردید.
1- باز دارنده پرورش ملكه
2- بازدارنده رشد تخمدانهای كارگران
3- جذب كننده زنبوران نربرای جفت گیری
4- شناسایی ملكه توسط افراد كلنی
۵- تثبیت خوشه بچه
6- تحریك فعالیت چرایی
7- جذب كننده كارگران برای بچه دهی
8- تحریك زنبوران كارگر در ترشح نازانف
9- شناخت كلنی و جهت یابی زنبوران كارگر
مكانیسم پراكنش و عمل فرمون آرواره ای در ملكه:
پس از جفت گیری و بر گشت ملكه به كندو بلافاصله پس از تخم گذاری ترشح فرمون آرواره ای به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت. این فرمون كه مایعی سفید رنگ می باشد از طریق مجرای آرواره بالا به داخل دهان ریخته می شود. طی نظافت و خودلیسی ملكه این فرمون در تمام سطح خارجی بدن ملكه پراكنده می شود. در هنگام غذا دهی به ملكه توسط كارگران و لمس( توسط شاخك ها) و نظافت ملكه(توسط خرطوم) توسط ملازمین، این فرمون به این عده از كارگران انتقال می یابد. طی تبادلات غذایی و تماسی داخل كندو بین كارگران ، این فرمون بتدریج و به طور دائم در كل كندو پخش می شود در نتیجه زنبوران كارگر به ملكه توجه بیشتری می كنند ا ز او مواظبت می كنند و او را به شایستگی رسیدگی می نمایند.
تا زمانی كه این فرمون در كلنی پخش شود تمام زنبوران از جود ملكه اطلاع می یابند چنانچه ترشح این فرمون در كلنی كم و یا قطع شود زنبوران كارگر متوجه فقدان ملكه یا پیر شدن ملكه می شوند و شرایط را برای پرورش ملكه جدید از لاروهای جوان 1 تا 3 روزه مهیا می سازند. قبل از لقاح ، ملكه برای جذب زنبوران نر در زنبورستان و حتی خارج از آن از زنبورستان ها ی دیگر اقدام به ترشح این فرمون به اضافه فرمون ترژیت ( غدد حلقوی شكمی) (tergite) می نمایند.
Queen Mandibular Phermon(QMP)
گیاهان در قبال گرده افشانی كه زنبوران عسل انجام می دهند مقداری شهد یا گرده به عنوان دستمزد در اختیار آنها قرار می دهند. چنانچه گیاهی از لحاظ شهد و گرده غنی نباشند زنبوران عسل تمایلی به گذراندن وقت و انرژی خود برای گرده افشانی این نوع گیاهان ندارند. با توجه به این مسئله دانشمندان در پی شناخت راهی بودند كه از طریق آن بتوان زنبوران را هدف دار به سمت گیاهان جذب نمایند. پس از شناخت فرمون آرواره ای ملكه و شناخت كاربردهای گوناگون آن دانشمندان به خواسته شان نزدیكتر شدند. شركت های تجاری با کپی برداری از فرمون آرواره ای ملكه، شبه فرمونی سنتتیک QMP را با دو محصول با نام های تجاریBee Boost و Fruit Boost سنتز و حدود 2 دهه است كه این محصولات در كشاورزی صنعتی دنیا مصرف می شود.OMP مخلوطی پیچیده از 5 ماده شیمایی است كه تركیبی از این 5 ماده تاثیر فوق العاده ای را روی فعالیت های حیاتی زنبوران عسل دارد. این فرمون تا حد بالایی بر روی رفتار و اعمال آنها چه داخل از كندو و چه خارج از كندو اثر می گذارد و آنها را تحت كنترل خود قرار می دهد.
Fruit Boost
Fruit Boost محصولی بیوتكنولوژی است كه تركیبات آن شبیه تركیبات فرمون آرواره ای ملكه است. این محصول به طور چشمگیری در افزایش گرده افشانی و بهبود كیفیت محصولات در حد عالی استفاده میگردد. در ایالات متحده از سال 1989 تا به امروز در افزایش محصولاتی چون كیوی ، هلو ، سیب ، گلابی ، زغال اخته ، قره قاط و .... این محصول مورد استفاده قرارگرفته است. زمانی كه تعداد زیادی از شكوفه و گل درخت مورد نظر باز شود این محصول را به صورت محلول با آب روی درختان اسپری می نمایند. تحقیقات نشان می دهند كه تعداد زنبوران در اطراف درختانی كه به این محصول آغشته شده اند تا 37% در مقایسه با درختانی كه از این محصول استفاده نشده است افزایش می یابد. افزایش تعداد زنبوران ملاقات كننده از اصلی ترین و افزایش زمان ملاقات از دیگر پیامدهای استعمال این محصول می باشد. افزایش و بهبود محصولات ، در صورت استفاده از این محصول سنتتیك به 2 صورت توجیه شده است.
1 - به علت شباهت این فرمون با فرمون ملكه و میزان علاقه و جاذبیت زنبوران عسل به این فرمون پس از اسپری شدن این محصول روی درختان زنبوران كارگر زمان بیشتری صرف جمع آوری شهد و گرده و گل های بیشتری را ملاقات می نمایند.
2 - پس از بازگشت زنبورانی كه با این نوع محصول سنتتیك برخورد كرده و شهد یا گرده ای جمع آوری نمودند ، درون كندو رقص های مكالمه ای( حركتی كه زنبواران كارگر پس از كشف منبع جدید در روی شانها برای معرفی محل منبع جدید به سایر زنبوران انجام می دهند) شدید تر و طولانی تر نسبت به سایر زنبورانی كه با این محصول مواجه نشده اند انجام می دهند. طی این عمل زنبوران چرا روی بیشتری جذب گیاه مورد نظر می گردند. در نتیجه زنبوران بیشتری به ملاقات گل های آن گیاه می روند و گرده افشانی با موفقیت بیشتری صورت می پذیرد و نهایتاً محصولات كندو نیز افزایش می یابد. طی آزمایشات به عمل آمده اختلاف معنا داری در مورد اندازه میوه كیوی در صورت استفاده از این محصول سنتتیك در مقایسه با عدم استفاده از این محصول وجود دارد.
Bee Boost
به علت شباهت این محصول سنتیك به فرمون آرواره ای ملكه از آن می توان به عنوان ملكه كاذب در كلنی استفاده نمود. از این فرمون می توان در زنبورداری تجاری ، پرورش ملكه ، تكنیك تولید زنبوران پاكتی ، زنبورداری تفننی و مبتدی ، تحقیقات و ..... استفاده نمود. از جمله كاربردهای ملكه دروغین می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
1- در حمل و نقل زنبوران پاكتی احتمال وارد شدن صدمه به ملكه وجود دارد. به علت ارزش اقتصادی بالای ملکه سعی می گردد در انتقالات دقت بیشتری شود یا زنبوران پاكتی بدون ملكه حمل و نقل می گردند. عدم وجود ملكه در جعبه ، زنبوران را مشوش می سازد. استفاده از این محصول موجب آرام شدن زنبوران عسل در انتقالات زنبوران پاكتی بدون ملكه میگردد.
2- استقرار زنبوران جوان در كندو یا لانه ای كه به تازگی در آن مستقر شده اند با تاخیر در فعالیت های حیاتی كلنی همراه خواهد بود. استفاده از شبه فرمون آرواره ملكه این تاخیر را كاهش می دهد و موجب تحریك زنبوران به فعالیت بیشتر می گردد.
3- عدم وجود ملكه در یك كندو پیامدهایی در پی خواهد داشت. با استفاده از Bee Boost کندوی یتیم را می توان تا چند روز بدون ملكه و بدون ایجاد هیچ خللی در كلنی پابرجا نگه داشت. (عدم وجود ملكه در كلنی استرسی ایجاد می نماید و هدف و انرژی كلنی را به سمت پرورش ملكه سوق دهند.)4- استفاده از این شبه فرمون در تثبیت موفق بچه كندو در لانه جدید بسیار موثر می باشد.
5- به علت ارزش اقتصادی ملكه همچنین ارزش والای اقتصادی زنبور در گرده افشانی ، می توان از Bee Boost در گرده افشانی های یكبار مصرف به جای یك ملكه واقعی در كاهش خسارت و هزینه ها استفاده كرد.
6- جذب زنبوران جامانده و جلب زنبورانی كه بر حسب اتفاق گم شده اند.
7- جایگزین ملكه در كلنی های گرد افشان در قفس معمولاً در گرده افشانی هایی كه احتمال نابودی كلنی وجود دارد( در این موارد ارزش گرده افشانی ارجحیت دارد به زندمانی كلنی) از ملكه ی كاذب به جای ملكه واقعی استفاده میگردد.
8- اغلب كندوهای هسته ای بدون ملكه در مقابل حمله زنبوران واسپ بسیار آسیب پذیرند تحقیقات نشان می دهد استفاده از Bee Boost در كندوهای هسته ای بدون ملكه مقاومت در برابر واسپ ها را تا 6 روز افزایش می دهد .
9- بهبود موفقیت در پرورش ملکه
منبع: حشره‌شناسی به نقل از زنبور آرام

عرضه مستقیم عسل طبیعی و دارویی آذربایجان بدون واسطه با نازلترین قیمت با شرط
تضمین و آزمایش و تائیدیه كنترل كیفی در خدمت هموطنان ایرانی
مشتری گرامی لطفا"جهت تهیه عسل طبیعی و اصل قبل از خرید از كیفیت محصول مطمئن
شده واز تولید كننده واقعی و بی واسطه خرید نمائید.
قیمت مناسب +تضمین کیفیت +تحویل بموقع=رضایت مشتری=هدف ما

تبریز -چهار راه شریعتی -پاساژ کریستال : ۵۵۷۱۶۴۷-۵۵۷۱۶۴۸-0411

فروتن:09143002936 ،بایرامی:09149264978

شركت پویا كشت اورمان (سهامی خاص) شماره ثبت 229
اخطار! لطفا از واریز وجه به حساب فروشندگان ناشناس قبل از دسترسی مستقیم به کالا خودداری کنید.
 
تعداد بازدید : 235
تاریخ ثبت : 1393/12/20
بروزرسانی : 1396/06/24
افزودن به علاقه‌مندی‌ها
آذربایجان شرقی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پستگاه می باشد.

پستگاه ثبت آگهی رایگان خرید و فروش لوازم دست دوم، خودرو، املاک، آپارتمان، گوشی موبایل، لپ تاپ، لوازم خانگی و ...
قوانین و مقرارت پستگاه  - ضوابط حفظ حریم خصوصی - نقشه سایت - آر اس اس